Dobrostan przestrzeni - czyli o potrzebach naszego ciała i mózgu w przestrzeni zawodowej i prywatnej

Dobrostan przestrzeni - czyli o potrzebach naszego ciała i mózgu w przestrzeni zawodowej i prywatnej

Uważne podejście do przestrzeni, w których spędzamy czas, pozwala zadbać o nasz dobrostan. A nasz dobrostan jest paliwem do wszelkich naszych działań i aktywności społecznych, rodzinnych, zawodowych.

Dobrostan przestrzeni — czyli o potrzebach naszego ciała i mózgu w przestrzeni zawodowej i prywatnej

Czy wiesz, że przestrzeń może cię wspierać w tym, jak ci się pracuje lub wypoczywa? Ale równie dobrze może ci utrudniać i pracę i regenerację? To, jak zaprojektowane jest nasze otoczenie, zarówno miejsce pracy jak i dom, bezpośrednio wpływa m.in. na nasze samopoczucie, efektywność, komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

Jak zatem projektować wnętrza, w których przebywamy, aby sprzyjały naszemu dobrostanowi? O tym podczas webinaru Doing Good mówiła dr Joanna Jurga, neuroarchitektka, badaczka i mówczyni. Oto kilka faktów i wskazówek z niniejszego webinaru.

🧠 Zmysły kształtują nasz odbiór rzeczywistości 

Rzeczywistość odbieramy poprzez zmysły, których wedle podstawowej klasyfikacji mamy pięć.
Są to: wzrok - słuch - dotyk - węch - smak

Część zmysłów wykorzystujemy bardzo intensywnie, część mniej. Najbardziej wyeksploatowanym zmysłem jest wzrok — pobieramy nim aż 80% informacji ze świata zewnętrznego. Jednocześnie informacje pobierane zmysłem wzroku przetwarzamy najwolniej, a do tego jest to zmysł najbardziej niedoskonały — łatwo go oszukać. Natomiast najbardziej niezbilansowanym jest zmysł węchu. Jest to też zmysł, którym informacja dociera do nas najszybciej. To węch jest najszybszym teleporterem w czasie. Zapach, który poczujemy w windzie, czy podczas spaceru w mieście może nas przenieść do wspomnień ukochanej osoby, ale też wywoływać stany lękowe. Natomiast jedynym zmysłem, bez którego nie moglibyśmy żyć, jest zmysł dotyku — potwierdzają to liczne badania. 

💡Przyjazna przestrzeń — na jakie elementy i rozwiązania w mieszkaniu oraz w biurze warto zwracać uwagę

1. Dbałość o odpowiednio dobrane światło to kluczowy aspekt, który należy uwzględnić w podejściu do projektowania przestrzeni przyjaznej naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu oraz dobremu samopoczuciu. Zastosowanie określonej mocy światła powinno być dobrane do jego funkcji:

💡 Światło wieczorne o natężeniu 2700k stosujemy przy kanapie,

💡 Natomiast tzw. światło neutralne o natężeniu 5000k stosujemy w łazience, czy tam gdzie pracujemy.

Przy aranżacji miejsca do pracy warto uwzględnić dostęp do naturalnego światła i postawić biurko przy oknie, co pozwoli nam w pełni z niego korzystać. 

2. Nasz umysł dobrze się czuje w naturze. Warto więc zadbać o obecność roślin w naszym otoczeniu, naturalne obicia mebli i materiały we wnętrzach oraz odpowiednie nawilżenie powietrza. To podnosi nasz komfort i koi nasze zmysły. 

3. Bywa, że wybierając meble, kierujemy się ich formą i estetyką, ale nie powinniśmy pominąć aspektu ich funkcjonalności. Dla komfortu i efektywności codziennych czynności warto postawić na jakość designu pod kątem jego wygody. Wygodny fotel pomaga nam pracować, a wygodne łóżko ma pozytywny wpływ na jakość naszego snu.

4. Dziś wszyscy jesteśmy przebodźcowani, dlatego warto minimalizować liczbę dystraktorów w naszych przestrzeniach tych domowych i pracowych. Można tworzyć w biurach i mieszkaniach odpowiednie strefy np. do relaksu czy do pracy głębokiej. To w dużym stopniu przełoży się na efektywność realizacji czynności, które będziemy w nich wykonywać. Jeśli zatem pracujesz w domu i wszystko robisz w jednym miejscu, warto pomyśleć o tym, jakie zmiany są możliwe do wdrożenia. 

5. Czy wiesz, że słuch odbiera bodźce bez udziału naszej woli, działa stale, nawet wtedy, gdy śpimy? Jak więc zadbać o akustykę w naszej przestrzeni? Często nie mamy wpływu na jakość izolacji okien i drzwi w naszych mieszkaniach, ale są rzeczy na które mamy wpływ np., jakim sprzętem AGD wypełnimy nasz dom. Czy wybrany czajnik albo zmywarka pracują głośno, czy jednak są ledwo słyszalne nawet późnym wieczorem, kiedy wokół jest cicho? 

6. Technologia jest z nami każdego dnia. Używamy jej coraz częściej i z coraz większą intensywnością. Dlatego warto zainteresować się higieną cyfrową i budować zdrową relację z ekranami, robiąc sobie przerwy od korzystania z nich. Jeśli osiem godzin pracujesz przed komputerem, to spędzenie kolejnych trzech na Netflixie nie będzie odpoczynkiem. 

Przestrzeń warto postrzegać jako system naczyń połączonych i tak budować swoje otoczenie, aby stanowiło dla nas oazę, obniżało nam poziom stresu i zwiększało poczucie szczęścia i efektywności niezależnie od tego czy pracujemy, czy odpoczywamy. 

źródło: joannajurga.com

🔁 8 zdrowych rutyn, które pozwalają zadbać o nasz mózg

Dzięki poznaniu i wdrożeniu tych rutyn zadbasz o swój dobrostan w pracy i w domu:

  1. Głębokie oddychanie. 
  2. Jakościowy sen.
  3. Picie ciepłej wody.
  4. Zbilansowana dieta.
  5. Nie przejadanie się.
  6. Zadbanie w diecie o kwasy tłuszczowe.
  7. Ekspozycja na światło dzienne.
  8. Ruch na świeżym powietrzu.

Pamiętajmy, że uważne podejście do przestrzeni, w których spędzamy czas, pozwala zadbać o nasz dobrostan. A nasz dobrostan jest paliwem do wszelkich naszych działań i aktywności zarówno społecznych, rodzinnych, jak i związanych z projektami i zadaniami, które realizujemy.

Zaciekawił Cię ten wpis?

▶️ Obejrzyj całe nagranie z naszego webinara o Dobrostanie przestrzeni: 

📙 Przeczytaj książkę naszej gościni: „Szałas na hałas. O tworzeniu poczucia bezpieczeństwa za pomocą zmysłów w domu, przestrzeni i Kosmosie".

📚 Zaspokój swoją letnią ciekawość o pozycje polecane przez dr Jo Jurgę: 

Homo Hapticus. Dlaczego nie możemy żyć bez zmysłu dotyku” M. Grunwaldy

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4882170/homo-hapticus-dlaczego-nie-mozemy-zyc-bez-zmyslu-dotyku

Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych" oraz "Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki" J. Nestor

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4734635/glebia-freediving-zbuntowani-badacze-i-co-ocean-mowi-o-nas-samych

„W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł”, L. Geddes

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4891325/w-pogoni-za-sloncem-o-swietle-slonecznym-i-jego-wplywie-na-cialo-i-umysl

Shinrin yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych”  Qing Li

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4845216/shinrin-yoku-sztuka-i-teoria-kapieli-lesnych

Dom. Krótka historia idei" W. Rybczyński

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/253120/dom-krotka-historia-idei

Mózg. Opowieść o nas" D. Eagleman

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4882752/mozg-opowiesc-o-nas

Przyjemności 🎉

Dodaj ogłoszenie

Prowadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.

Dodaj

Dodaj ogłoszenie

Prowadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.

Wyślij