Nowy rok, nowa praca? Jeśli rozważasz zmianę pracy zacznij od zawodowego podsumowania mijającego roku

Nowy rok, nowa praca? Jeśli rozważasz zmianę pracy zacznij od zawodowego podsumowania mijającego roku

Anna jako job-coach pomaga ludziom, którzy z różnych względów nie chcą już pracować tak jak do tej pory. Wspiera ich w wybraniu najlepszego scenariusza zmiany i otwarciu nowego rozdziału zawodowego.

Kiedy dochodzimy do wniosku, że chcemy pracować inaczej, niż dotychczas, często od razu przechodzimy do rozważania swoich możliwości. Szukamy pomysłu na nowe miejsce pracy i analizujemy swoje szanse. W niektórych sytuacjach kończy się to wysłaniem CV, a w innym - frustracją, że nie mamy jasności, co dalej. Dlatego na koniec roku, niezależnie od tego, czy jesteśmy już w procesie rekrutacyjnym, czy dopiero rozważamy zmianę pracy - warto zatrzymać się dokładnie tu, gdzie jesteśmy i przeanalizować, co się wydarzyło w naszej sferze zawodowej w tym roku. To nie tylko szansa na większą autorefleksję, ale też na lepsze zrozumienie, czego potrzebujemy w zawodowej zmianie.

Żeby podsumowanie miało sens, potrzebujemy najpierw przypomnieć sobie, jak w szczegółach wyglądał nasz rok. Zanim więc zaczniemy, warto przygotować swój zawodowy kalendarz, w którym mamy informacje o spotkaniach, czy ważnych projektach w obecnej pracy. Pod koniec roku dużo spraw może nam się zlewać w całość, a szczegóły zawierają dużo ważnych informacji.

Podsumuj liczby tego roku

Warto popatrzeć na nasze zawodowe doświadczenia i podsumować to, co możemy policzyć. Czasem dopiero wtedy orientujemy się, jak duże mamy w czymś doświadczenie. Odkrywamy też, jak często zajmowaliśmy się konkretnymi zagadnieniami oraz jak dużą część naszego życia spędziliśmy np. na wirtualnych spotkaniach.

Co można policzyć? Zobacz kilka przykładów. 

 • zaplanowanie 10 kampanii reklamowych
 • przeprowadzenie 5 webinarów albo szkoleń
 • przygotowanie  20 prezentacji w swoim temacie 
 • przeprowadzenie 100 statusów wewnętrznych
 • napisanie 15 artykułów

To służy pokazaniu skali naszej pracy, ale ma też pewną ukrytą funkcję. Często słyszę, nawet od osób z długim stażem pracy, że martwią się, czy naprawdę umieją robić to, co robią. Wtedy warto sobie przypomnieć te liczby, bo w nich zawarte jest nasze doświadczenie. 

Przypomnij sobie swoje sukcesy

Co uważasz za swój sukces w tym roku?
Postaraj się wypisać ich ok. 3-4. Mogą to być zarówno sukcesy indywidualne, jak i zespołowe. Poznasz je po poczuciu satysfakcji, a może nawet dumy. Każdy może mieć swoją własną definicję sukcesu, więc wybierz te sytuacje, które zgadzają się z Twoją.

Kiedy ustalisz już te momenty warto je dookreślić.

 • Jaki konkretnie uzyskałaś/uzyskałeś efekt?
 • Jakie działania podjęłaś/podjąłeś, żeby ten sukces mógł się wydarzyć?
 • Jakie umiejętności pomogły Ci w osiągnięciu tego rezultatu?

Ten punkt ma również bardzo praktyczne zastosowanie - gdy podczas rozmowy rekrutacyjnej zostaniemy zapytani o swoje sukcesy zawodowe, będziemy mieli jasną odpowiedź. Zamiast nerwowo skanować w głowie cały rok, będziemy mieli gotową historię z własnego doświadczenia, którą możemy wtedy przytoczyć. Dzięki temu z łatwością wskażemy nie tylko efekty, które napawają nas dumą, ale pokażemy też naszą sprawczość w realizacji danego tematu oraz konkretne umiejętności, które nam w tym pomogły.


Poszukaj momentów frustracji

W zawodowym podsumowaniu roku warto nie ograniczać się tylko do sukcesów, ale zwrócić też uwagę na momenty frustracji.

Przypomnij sobie te sytuacje, które w szczególny sposób powodowały u Ciebie frustrację. Istotne jest, żeby patrzeć na to, co Cię spotkało przez własny filtr. Niekoniecznie muszą być to obiektywnie sytuacje, z którymi wszyscy dookoła muszą się zgodzić. Bardziej wartościowe będzie tu posłuchanie siebie i zauważenie tego, gdzie nasze wewnętrzne potrzeby nie są realizowane, a nasze granice przekroczone.

 • Co najbardziej frustrowało Cię w pracy w tym roku?
 • Czego zabrakło w tych sytuacjach? Albo czego było dla Ciebie za dużo?
 • Co te sytuacje mówią o Twoich potrzebach zawodowych?
 • Od jak dawna czujesz frustrację w tym temacie?
 • Czy pozostaje ona na podobnym poziomie? A może maleje lub rośnie?

Momenty frustracji nie są przyjemne, ale płynie z nich dla nas ważna wiadomość.
Szczególnie, jeśli myślimy o zmianie zawodowej, warto je rozpoznać i nazwać.
Ta wiedza będzie ważnym kryterium w czasie poszukiwania nowej pracy. Wiedząc jakie sytuacje Ci nie służą, możesz bardziej świadomie przeanalizować to, co oferuje nowa praca.

Zauważ poczucie sensu i tego, co dla Ciebie ważne

To istotne, szczególnie wtedy, gdy myślisz o zmianie pracy i chcesz, żeby zmiana dała Ci więcej poczucia sensu.

 • W jakich sytuacjach byłaś/byłeś w tym roku najbliżej poczucia sensu?
 • Z czego płynie dla Ciebie poczucie sensu? Czy to kwestia tematu, którym się zajmujesz?
  Czy nadrzędnego celu? A może czujesz sens, gdy zajmujesz się tematem zmiany społecznej? Może to działanie na rzecz konkretnej grupy? Poszukaj konkretów, żeby lepiej zdefiniować co dla Ciebie znaczy praca z sensem.

I odwrotnie - jeśli czujesz, że w Twojej pracy  brakuje Ci sensu, to zobacz, co potęguje takie uczucie.

Wyciągnij wnioski

Samo podsumowanie bez wyciągnięcia wniosków byłoby niepełne. Dlatego zaproponuję Ci kilka poziomów, którym warto się przyjrzeć, gdy zbierzesz już szczegółowe informacje.

 • Jak oceniasz miejsce, w którym jesteś zawodowo? Jak się w nim czujesz?
 • Czy jesteś na dobrej drodze? Czy Twoja ścieżka wymaga korekty?
 • Czego innego potrzebujesz w swojej sferze zawodowej?
 • Jakie tematy wymagają Twojej uwagi, czy ewentualnej zmiany?
 • Czego się o sobie dowiedziałaś/dowiedziałeś w tym roku?

Koniec roku jest dobrym czasem na podsumowania, bo przed nami dość oczywista granica między starym, a nowym. Takie podsumowanie możemy zrobić również na koniec dowolnego etapu, który się kończy w naszym życiu zawodowym. Tak jak rozpoczęcie każdej strategii warto zacząć od ustalenia faktycznego stanu sprawy - tak podobnie wygląda to w przypadku naszej ścieżki zawodowej. Pierwszym krokiem w zmianie jest dobre rozpoznanie miejsca, w którym jesteśmy, by następnie ustalić wyzwania, problemy, ale także szanse i smak tego, co może być obietnicą większej zawodowej satysfakcji.

Anna Łyszczek-Majewska jako job-coach pomaga ludziom, którzy z różnych względów nie chcą już pracować tak jak do tej pory. Wspiera ich w wybraniu najlepszego scenariusza zmiany i otwarciu nowego rozdziału zawodowego. Swoje wykształcenie zdobyła podczas studiów podyplomowych na SWPS Job-coaching: doradztwo zawodowe, edukacyjne i kariery.

Jest autorką podcastu na Spotify Celowość. Przez kilka lat współpracowała z radiem RDC, współprowadząc rozmowy pod parasolem “Młodzi Mogą Więcej”.
Jej doświadczenie zawodowe w roli pracownika obejmuje 9 lat etatowej pracy w sieciowych  agencjach reklamowych. Ostatnie 7,5 roku pracowała jako strateg komunikacji dla polskich i globalnych marek m.in. Ferrero, Danone, T-Mobile, McDonald’s, IKEA.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://celowosc.pl/

Dodaj ogłoszenie

Prowadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.

Dodaj

Dodaj ogłoszenie

Prowadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.

Wyślij