Startupy pozytywnego wpływu: Rewolucja biznesowa na rzecz społeczności i środowiska

Startupy pozytywnego wpływu: Rewolucja biznesowa na rzecz społeczności i środowiska

W ostatnich latach na scenie startupowej pojawiła się nowa fala przedsiębiorstw, które oprócz generowania zysków mają na celu również rozwiązywanie problemów społecznych i środowiskowych.

Przy okazji wydania najnowszego Raportu Startupów Pozytywnego Wpływu, postanowiliśmy wyjaśnić czym są startupy i co je wyróżnia. Przyjrzymy się bliżej fenomenowi startupów pozytywnego wpływu oraz dowiemy się, w jaki sposób zmieniają nasz świat na lepsze.

Startup – co to właściwie znaczy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, pojęcie startupu stało się powszechnie znane i często kojarzone z nowymi pomysłami, innowacją i wysokim potencjałem wzrostu. Ale czym tak naprawdę jest startup? Startup jest to nowo powstałe przedsiębiorstwo, które dąży do zbudowania skalowalnego modelu biznesowego w oparciu o innowacyjne pomysły lub technologie. Cechuje go dynamiczny rozwój oraz dążenie do zdobycia znaczącej pozycji na rynku.

Generują zysk i odpowiadają na globalne wyzwania

W ostatnich latach na scenie startupowej pojawiła się nowa fala przedsiębiorstw, które oprócz generowania zysków mają na celu również rozwiązywanie problemów społecznych i środowiskowych. Mówimy tutaj o startupach pozytywnego wpływu. Mają one za zadanie wykorzystywać swoją działalność biznesową do tworzenia pozytywnych zmian społecznych lub środowiskowych. Ich priorytetem jest nie tylko zysk, ale również wpływ społeczny.

Mogą to być obszary takie jak walka ze zmianami klimatu, ubóstwo, nierówności społeczne, zdrowie publiczne, edukacja czy dostęp do czystej wody. Kluczem do sukcesu takiego startupu jest znalezienie równowagi pomiędzy generowaniem zysków a tworzeniem pozytywnych zmian społecznych.

„Nie chodzi bowiem już tylko o zmniejszanie szkodliwości prowadzonej działalności biznesowej – co samo w sobie jest oczywiście cenne i pożądane – ale o innowacyjne rozwiązania prowadzące do odnowy ekosystemów i poszanowania praw człowieka. Od biznesu - zarówno od dużych firm jak i od startupów – w coraz większym stopniu oczekujemy wykorzystania wiedzy, kompetencji, umiejętności, przedsiębiorczości i odpowiednich zasobów we współpracy z innymi interesariuszami w celu poprawy stanu świata.” - Bolesław Rok, Akademia Leona Koźmińskiego

Przykłady impaktowych startupów

Envirly - rozwiązanie wspierające zrównoważony rozwój organizacji. Pomaga firmom we wszystkim, co jest związane z szeroko pojętym ESG. Zarówno w zarządzaniu śladem węglowym organizacji, produktów i wydarzeń.

Rebread - misją startupu jest ratowanie niesprzedanego, pełnowartościowego wciąż pieczywa przed staniem się odpadem. Pokazują, że jest to produkt, który mimo zmiany jego struktury, nadal może mieć wartość dla rynku spożywczego i po odpowiedniej obróbce stanowić wkład do produkcji kolejnych produktów.

Listny cud – tworzy technologie i produkuje miejskie farmy wertykalne, w których rosną zioła i mikroliście. Są one uprawiane lokalnie w farmach wertykalnych bez pestycydów i sztucznych nawozów.

Tutaj znajdziesz wszystkie organizacje, które znalazły się w tegorocznym raporcie.

Dlaczego warto pracować w takim miejscu?

1. Realizowanie wartości i misji

Masz możliwość codziennego działania zgodnie z wartościami i misją, która ma na celu tworzenie pozytywnych zmian społecznych lub środowiskowych. Wiesz, że twoja praca ma realny wpływ na świat i przyczynia się do rozwiązywania istotnych problemów społecznych.

2. Innowacyjne środowisko i rozwój

Startupy pozytywnego wpływu często operują na styku innowacji społecznej i biznesowej. Praca w takim środowisku daje możliwość rozwijania kreatywności, poszukiwania nowych rozwiązań i eksperymentowania z innowacyjnymi technologiami lub modelami biznesowymi. Możesz rozwijać swoje umiejętności w dynamicznym i inspirującym środowisku.

3. Współpraca z pasjonatami i ekspertami

Startupy pozytywnego wpływu przyciągają często ludzi o silnej motywacji i pasji do tworzenia zmian społecznych. Masz szansę współpracować z innymi pasjonatami i ekspertami, którzy podzielają Twoje wartości i cele. Masz szanse zyskać cenne doświadczenie, nawiązać wartościowe kontakty i uczyć się od innych.

O tym „Jak szukać pracy z sensem?” dowiesz się z artykułu założycielki Doing Good - Dobrosławy Gogłozy, opublikowanym w tegorocznym Raporcie.

Startupy pozytywnego wpływu reprezentują nową erę przedsiębiorczości, w której generowanie zysków i tworzenie pozytywnych zmian społecznych idą ze sobą w parze. Dzięki swojej innowacyjności, zrównoważonym modelom biznesowym i konkretnym celom społecznym, mogą one mieć potencjał do przekształcania naszego społeczeństwa i świata na lepsze. Wspierając startupy pozytywnego wpływu, tworzymy silniejszą i bardziej zrównoważoną przyszłość dla wszystkich.

Jeśli masz gotowość na taką zmianę w swojej karierze, jesteśmy tutaj, żeby pomóc. Będziemy publikować więcej materiałów, które mają na celu pomóc w zmianie pracy na taką, która ma pozytywny wpływ. Bądź na bieżąco i dołącz do naszej społeczności Doing Good.

Dodaj ogłoszenie

Prowadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.

Dodaj

Dodaj ogłoszenie

Prowadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.

Wyślij