Cele Zrównoważonego Rozwoju jako kompas dla pracy z sensem

Cele Zrównoważonego Rozwoju jako kompas dla pracy z sensem

Cele zrównoważonego rozwoju powinniśmy zrealizować do 2030 roku, a szanse jak na razie są nikłe. Co możemy zrobić jako organizacja lub jednostka? Podpowiadamy, jak przyspieszyć ten proces!

Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) są kompasem dla państw, organizacji międzynarodowych, pozarządowych oraz biznesu. Narzędziem pozwalającym na nawigację wśród wielu dzisiejszych wyzwań społecznych i środowiskowych. Na ich realizację pozostało nam 7 lat, a z publikowanych regularnie raportów wynika, że szansa na ich pełną realizację jest niestety nikła. Zdecydowanie trzeba przyśpieszyć i zintensyfikować działania na rzecz Agendy 2030 i tu znaczenie ma włączenie się każdej organizacji, grupy osób, a także zaangażowanie jednostek. W tym artykule pokazujemy, w jaki sposób SDGsy mogą być pomocne w wyborze obszaru pracy z sensem, a także podpowiadamy na co szczególnie zwrócić uwagę.

Czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju?

Cele Zrównoważonego Rozwoju zostały przyjęte w 2015 roku przez 193 państwa członkowskie ONZ. Agenda powstała jako kompas do zapewniania świata zapewniającego pokój oraz dobrobyt dla ludzi i planety, teraz i w przyszłości. U podstaw Agendy 2030 leży 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), 169 zadań, 231 wskaźników, które świat powinien osiągnąć do 2030 roku. Cele określają najważniejsze wyzwania świata, a zadania i wskaźniki pozwalają na mierzenie ich realizacji. Agenda 2030 wzywa i angażuje wszystkich do współpracy na rzecz lepszego świata — państwa, organizacje międzynarodowe, biznes i organizacje pozarządowe.

17 Celów Zrównoważonego Rozwoju tworzących Agendę 2030

Cele Zrównoważonego Rozwoju są ze sobą bardzo powiązane. Najprostszym tego przykładem są działania na rzecz klimatu (SDG 13), które jeżeli nie będą podjęte w wystarczającym stopniu, wpłyną poprzez wzrost temperatur i większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych na bezpieczeństwo żywnościowe (SGD 2). Z kolei skuteczne działania w obszarze czystej i dostępnej energii (SDG 7) i innowacyjności mogą doprowadzić do pozytywnej realizacji działań na rzecz klimatu (SDG 13).

Agenda 2030 jako drogowskaz w karierze

17 celów może być bardzo dobrym drogowskazem w wyborze obszaru, którym chcemy się zająć. Będąc częścią organizacji, której działania wpisują się w realizację SDGs, stajemy się częścią globalnego ruchu dążącego do poprawy stanu planety i społeczeństwa. Z kolei jedna organizacja w ramach swoich działań może realizować kilka Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Tutaj najlepiej zobrazuje to przykład kooperatywy, której członkinie i członkowie wykupili część ziemi na farmie permakulturowej. W ramach tej inicjatywy członkinie i członkowie płacą uczciwe wynagrodzenie rolnikowi lub rolniczce za profesjonalne zajęcie się wspólną uprawą. Z farmy tej cotygodniowo odbierają plony, a nadwyżkę mogą wymienić lub sprzedać. Kooperatywa ta realizuje przynajmniej 7 SDGów: SDG2 Zero głodu, SDG3 Dobre zdrowie i jakość życia, SDG8 Wzrost gospodarczy i godna praca. SDG11 Zrównoważone miasta i społeczności, SDG12 Zrównoważona konsumpcja i produkcja, SDG13 Działania na rzecz klimatu i SDG15 Życie na lądzie.

Globalne trendy a Cele Zrównoważonego Rozwoju

W październiku 2022 został opublikowany raport Wpływ trendów na Cele Zrównoważonego Rozwoju, który powstał ze współpracy infuture.institute z CSR Consulting. Raport analizuje jak poszczególne trendy wpływają na realizację Agendy 2030 — które z nich mają pozytywny wpływ, a które negatywny. Analiza trendów może być dla nas cenną informacją — pokazuje nam we wsparcie których trendów warto się zaangażować, a którym trendom powinniśmy raczej przeciwdziałać.

Analiza zespołu badawczego wykazała, że najbardziej pozytywny wpływ na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju mają takie trendy jak: niewidzialne technologie, gigałączność, czysta energia, świadoma konsumpcja, gospodarka obiegu zamkniętego, gospodarka społeczna, inkluzywność i różnorodność oraz umocnienie kobiet. Z kolei największy negatywny wpływ na ich realizację mają takie trendy jak: kumulacja technowładzy, nierówności cyfrowe, kryzys surowcowy, przerwane łańcuchy dostaw, rozczarowanie demokracją, polaryzacja oraz antynauka. W raporcie można zapoznać się z definicją każdego z tych trendów oraz pozostałymi trendami i ich wpływem na SDGsy.

Najbardziej pozytywny wpływ na realizację SDG mają trendy m.in.: niewidzialne technologie, gigałączność, gospodarka obiegu zamkniętego, gospodarka społeczna, inkluzywność i różnorodność

W podsumowaniu raportu czytamy także, że realizacja celów będzie możliwa, gdy zmiana nastąpi na głębszym poziomie naszej świadomości, myślenia i podejścia do świata. Wyróżniono tutaj cztery kluczowe obszary: umiejętność myślenia o przyszłości, umiejętność myślenia systemowego, solidarność i współpraca oraz zmiana w rozumieniu tego czym jest postęp. Są to zdecydowanie ważne wskazówki dla każdej osoby, która chce zaangażować się w działania dla świata.

Działanie działaniu nie równe

Zastanawiając się nad dołączeniem do organizacji (lub założeniem swojej), warto zastanowić się, gdzie ulokowane są lub będą działania na rzecz Agendy 2030. Dlatego tak ważne jest postawienie pytania o to, czy poszczególne Cele Zrównoważonego Rozwoju są wpisane w trzon działania organizacji czy też są to działania dodatkowe, które organizacja realizuje w ramach swoich działań filantropijnych czy zaangażowania społecznego.

Jest to istotne z kilku powodów. Po pierwsze, warto zastanowić się czy nie mamy do czynienia z organizacją, która mimo, że w ramach swoich działań filantropijnych wspiera wybrane Cele Zrównoważonego Rozwoju, to jej model biznesowy opiera się na eksploatacji paliw kopalnych i tym samym spowalnia działania na rzecz klimatu, a nawet pogłębia kryzys klimatyczny. Po drugie, w momencie, gdy organizacja w swoim trzonie ma wpisane działanie na rzecz wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju to mamy zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że zasoby na utrzymanie tych działań będą podtrzymywane nawet w sytuacji cięcia kosztów przez firmę.

W przypadku działań dodatkowych takiej pewności nie mamy, bo w sytuacji gorszej koniunktury to właśnie te działania są ograniczane. Z kolei w przypadku firm, których model biznesowy adresuje wyzwania Agendy 2030 pozytywny wpływ ma szansę być jeszcze większy, bo zysk z działalności może być reinwestowany w skalowanie tego biznesu i tym samym maksymalizację wpływu.

Zrównoważona konsumpcja i produkcja oraz Działania na rzecz klimatu to przykłady celów zrównoważonego rozwoju.

Uwaga na SDGwashing!

Cele Zrównoważonego Rozwoju są bardzo popularne (i dobrze!) ale w związku z tym mamy do czynienia z analogicznym do greenwashingu procesem — zdarza się, że organizacje i instytucje głośno komunikują realizację celów, ale ich działania nie mają lub mają znikomy pozytywny wpływ na świat. Warto więc weryfikować organizacje pod kątem realizacji celów, sprawdzić czy publikują raporty i co w tych raportach piszą. Kolorowe ikonki SDGsów bardzo łatwo opublikować na stronie, ale dużo trudniej zrealizować i zmierzyć jaki wpływ miały podjęte działania.

Jeśli masz gotowość na taką zmianę w swojej karierze, jesteśmy tutaj, żeby pomóc. Będziemy publikować więcej materiałów, które mają na celu pomóc w zmianie pracy na taką, która ma sens. Bądź na bieżąco i dołącz do naszej społeczności Doing Good.

Dodaj ogłoszenie

Prowadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.

Dodaj

Dodaj ogłoszenie

Prowadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.

Wyślij