Jak rozwój branży Climate Tech wpływa na rynek pracy?
Czy możemy sobie wyobrazić świat, w którym technologia nie tylko napędza gospodarkę, ale również pomaga chronić naszą planetę?
Czy możemy sobie wyobrazić świat, w którym technologia nie tylko napędza gospodarkę, ale również pomaga chronić naszą planetę?
Climate Tech, czyli technologie i innowacje skierowane na przeciwdziałanie zmianom klimatu i wspieranie zrównoważonego rozwoju, właśnie to umożliwiają. Wszystko, od odnawialnych źródeł energii, przez technologie czystego powietrza i wody, aż po systemy zarządzania odpadami, inteligentne miasta, zrównoważone systemy transportowe i rolnictwo, może zostać włączone w ramy Climate Tech.
Znaczenie tego sektora dla naszej przyszłości jest nie do przecenienia, ponieważ pomaga dostosować nasze społeczeństwo i gospodarkę do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i łagodzenia skutków zmian klimatu.
W ostatnich latach sektor Climate Tech rozwija się bardzo dynamicznie, także w regionie CEE i staje się coraz istotniejszą częścią rynku venture capital. Według raportu PwC "The Net Zero Future50"w ciągu ostatnich lat inwestycje w technologie klimatyczne w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły aż 50-krotnie – z 10,6 mln dol. w 2013 roku do 398 mln dol. w 2020 roku i ponad 502 mln dol. w samym tylko pierwszym półroczu 2021 roku[1].
Według raportu PFR “Start-upy i ekologia. Zielone rozwiązania polskich firm technologicznych” aż 43% start-upów z regionu CEE, pracujących nad rozwiązaniami mającymi redukować efekty zmian klimatu, ma swoją siedzibę w Polsce.
Rozwój sektora Climate Tech w regionie CEE to dobra wiadomość dla środowiska i dla gospodarki. Innowacje w tym obszarze mogą pomóc zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i przyspieszyć przejście do gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Mogą również stworzyć nowe miejsca pracy i przyczynić się do wzrostu gospodarczego.
Choć sektor Climate Tech rośnie w zawrotnym tempie, przedsiębiorstwa działające w tym obszarze stoją przed konkretnymi wyzwaniami. Te obejmują ograniczony dostęp do finansowania, brak doświadczenia i specjalistycznej wiedzy, a także wyzwania związane z regulacjami i polityką.
Dostęp do finansowania to kluczowe wyzwanie, zwłaszcza dla startupów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W porównaniu do bardziej ugruntowanych ekosystemów startupów w Europie Zachodniej, startupy z CEE często mają trudności z pozyskaniem wystarczających funduszy.
Rozwój tego sektora wymaga specjalistycznej wiedzy i kompetencji, które nie zawsze są łatwo dostępne. Brakuje profesjonalistów specjalizujących się w zrównoważonym rozwoju i technologiach ekologicznych, co stanowi wyzwanie dla startupów w zakresie pozyskiwania i zatrzymywania talentów.
Rozwój technologii klimatycznych ma znaczący wpływ na strukturę rynku pracy, prowadząc do powstawania nowych stanowisk, konieczności rozwoju nowych kompetencji i redefinicji istniejących ról.
Rozwój technologii Climate Tech tworzy nowe sektory i rynki, które z kolei generują nowe miejsca pracy. Widać to na przykład w sektorze energii odnawialnej, gdzie potrzebni są specjaliści jak inżynierowie oraz technicy do wdrażania i utrzymania infrastruktury, a także w gospodarce o obiegu zamkniętym, gdzie istotną rolę odgrywają eksperci ds. zarządzania odpadami i recyklingu.
Jak każda rewolucja, technologie dla klimatu wymuszają rozwój nowych umiejętności, które są potrzebne na rynku pracy. Może to obejmować kompetencje techniczne związane z określonymi sektorami i technologiami, ale również umiejętności miękkie, takie jak adaptacja do szybko zmieniających się warunków czy zdolność do pracy w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Jak w przypadku każdej istotnej zmiany technologicznej, niektóre stanowiska pracy mogą zostać zastąpione przez nowe. Przykładowo, miejsca pracy związane z sektorem paliw kopalnych mogą stopniowo zanikać, gdy technologie odnawialne stają się głównym źródłem energii. Istotne jest, aby te zmiany były zarządzane w sposób sprawiedliwy, z zapewnieniem szkoleń i wsparcia dla osób, które mogą być negatywnie dotknięte tymi przemianami.
Podsumowując, rozwój Climate Tech nie tylko ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ale również redefiniuje rynek pracy. Kreuje nowe stanowiska oraz wpływa na kształtowanie umiejętności, które będą niezbędne w gospodarce ukierunkowanej na zrównoważony rozwój.
Jeśli masz gotowość na taką zmianę w swojej karierze, jesteśmy tutaj, żeby pomóc. Będziemy publikować więcej materiałów, które mają na celu pomóc w zmianie pracy na taką, która ma pozytywny wpływ. Bądź na bieżąco i dołącz do naszej społeczności Doing Good.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Tincidunt sit venenatis, vulputate tristique fringilla ut. Vitae pulvina.
Post a featured jobProwadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.
DodajLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Tincidunt sit venenatis, vulputate tristique fringilla ut. Vitae pulvina.
Post a featured jobProwadzisz rekrutację i szukasz osób, dla których losy świata nie są obojętne? Chcesz wypromować swoją ofertę pracy z sensem? Wyślij ogłoszenie tutaj.
Wyślij